Neler yeni

PVP Serverler Ne Demektir?

Ay-yıldız

Metin2 sitelerine özel SEO paketleri
Moderatör
Katılım
16 Eyl 2019
Mesajlar
31
Beğeniler
1
Web sitesi
seorehberi.org
#1
PVP İngilizce bir kelime ve Private’nin kısaltılması demektir. PVP server kelimesi yan yana kullanıldığında ise özel olarak kullanılan sunucu anlamına gelir. PVP serverler genelde kurumsal olmayan kişiler tarafından hazırlanır. Oyun sitelerine baktığımız zaman metin2 konusunda hizmet veren çok sayıda online PVP serverler bulunmaktadır. En popüler oyunlar arasında ise Knight Online ve Silkroad Online yer alır.

PVP başka bir kelime anlamı olarak ise Player Versus Player yani oyuncuların savaşabildikleri ve birbiri arasında rekabet edebildikleri bir ortam demektir. Player Versus Player’in baş harflerinin kısaltıması PVP olarak tanınmıştır. Yoğun olarak kullanımı ise yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi Private şeklindedir.
Merak edilen hususlardan birisi de PVP serverlerin nasıl ortaya çıkmış olduğudur. İsterseniz buradan sonra bu serverler nasıl doğmuş ona bir bakalım.

pvp nedir.jpg

Pvp Serverlerin Doğuşu Nasıl Olmuştur?

İlk kez 2008 yılında Metin2 ve Knight online gibi oyunların açık kaynak kodlu bir şekilde bazı forumlarda yayınlanarak başkalarının da bu durumu fırsata dönüştürmesi neticesinde doğmuştur. Oyunlar eğlence amacıyla kurulmuş olsa da zamanla para kazanma aracına dönüşmüş ve oyun geliştiricileri sosyal medya aracılığı ile boyu oyunları insanlara duyurmuşlardır.

Oyunun bazı bölümleri zor olsa da basit tarzda oynanabilen oyunlar oluşturulmuş ve insanlarda bir şekilde bu oyunlara akın etmişlerdir. Pvp serverlerin ilk dönemlerde aylık aranma hacimleri 5 milyon iken bugün sadece 200 binle sınırlı kalmıştır. Sayının bu rakamlara düşmesinin nedeni ise online olarak geliştiren daha farklı oyunlar olmuş. Mesela aranmasını düşüren en güçlü oyunlardan birisi de League Of Legends olmuştur.